Registrace sdílené energie

Do české legislativy zavádí komunitní energetiku novela energetického zákona, tzv. Lex OZE II, která nabyla účinnosti dne 1. 1. 2024. Tato legislativa umožňuje domácnostem, firmám a obcím sdílet vyrobenou elektřinu z obnovitelných zdrojů v rámci tzv. aktivních zákazníků (domácnost, která má FVE a sdílí přebytky s jiným odběrným místem např. chata, rodiče) nebo tzv. energetických společenství (právnická osoba např. spolek, družstvo, obec) prostřednictvím EDC (Energetické datové centrum), což je nezbytnou podmínkou pro zahájení sdílení elektřiny.

Pravidla sdílení

  • Elektřinu je možné sdílet jen ve chvíli, kdy je skutečně vyrobena – v dané čtvrthodině. Není možné ji v rámci sdílení využít později, například večer nebo v jiný den.
  • Sdílení elektřiny je jen administrativní úprava – neprobíhá fyzický přenos, Ve výsledku se jen upraví vyúčtování od dodavatele, kde se nasdílené množství elektřiny odečte z fakturované spotřeby.
  • Všichni účastníci musí mít elektroměr s průběhovým měřením po čtvrthodinách. U výrobny bývá již nainstalovaný, u odběrného místa, kam sdílíme energii ho distributor bezplatně nainstaluje.
  • Každý elektroměrový rozvaděč musí splňovat podmínky distributora pro osazení průběhového měření

Postup registrace EDC

  1. Příprava skupiny sdílení – je nutné znát, kdo bude ve skupině figurovat jako výrobce, kdo jako odběratel, kdo bude skupinu spravovat a za jakých podmínek bude sdílení probíhat.
  2. Místo s výrobnou (EANd) musí být kompletně připojené a v provozu, musí mít povoleno dodávat vyrobené přetoky do sítě a využívat svůj výrobní EAN, zajištěného obchodníka pro výrobní EAN.
  3. Místo, kam budete vyrobenou elektřinu sdílet, musí být připraveno na osazení průběhového elektroměru. Přesné technické a připojovací podmínky Vám sdělí Váš distributor, Nejčastěji jde o společnost ČEZ, EG.D nebo PRE. 
  4. Požádejte o Smlouvu o přístupu do EDC. Tuto smlouvu musí mít uzavřenou každý výrobce (EANd) a správce skupiny. U odběratele sdílené elektřiny (EANo) je uzavřené této smlouvy dobrovolné. 
  5. Zaregistrujte na potále EDC výrobní zdroj
  6. Založte skupinu sdílení
  7. Doplňte místo/místa, kam chcete vyrobenou elektřinu sdílet. V tento moment informuje EDC distributora, aby zahájil další kroky k výměně elektroměru za správný typ umožňující sdílení, pokud na místě ještě není

Přínosy sdílení elektřiny pro budoucí energetiku

  • Podporuje vznik energetických komunit, kde si lidé a firmy sami vyrábějí a sdílejí elektřinu, čímž posilují soběstačnost a udržitelnost.
  • Pomáhá začlenit obnovitelné zdroje do energetiky a přispívá ke snižování emisí v dopravě i průmyslu.
  • Umožňuje efektivně přesměrovávat přebytky z fotovoltaické elektrárny do oblastí s vyšší poptávkou a zajistit tak stabilní dodávky energie.
  • Zvyšuje spolehlivost sítě – případné výpadky a poruchy lze kompenzovat dodávkami z jiných lokalit.